Saat
  • Benin / Porto-Novo
  • Türkiye - İstanbul

BENİN’E HOŞ GELDİNİZ
[frame src=”http://www.beninfk.com/wp-content/uploads/hoca1.jpg” width=”100″ height=”149″ lightbox=”on” title=”Prof. Dr. Orhan KURAL” align=”left” ]
Afrika ilk insanın ayak izinin bulunduğu kıtadır. Afrika, Asya’dan sonra dünyanın ikinci büyük kıtasıdır. Afrika farklıdır, Afrika masumdur, Afrika acı çekmiştir. Afrika’da renkler bir başkadır. Afrika kıtasının renkli kültürleri, kıvrak müziği, doğal güzellikleri, uçsuz bucaksız kırmızı toprakları var. Afrika, dünyadaki ekilebilir alanların %20’sinde sahiptir. Yeraltı ve yer üstü zenginliklerine sahip olan Afrika’nın önemini artık Türkiye anlamıştır. Son yıllarda bu kıta ile ekonomik, siyasal ve kültürel işbirliği hızlı bir ivme kazanmıştır. Afrika Kıtası’nda çok sayıda yeni elçilikler açılmıştır. Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında 10 yıl önce toplam ticaret miktarı 742 milyon dolar iken 2011 yılında 7 milyar dolara ulaştı. On kat arttı.

Bu kıtanın küçük ülkesi Benin’i Türkiye’de temsil etmekten gurur duyuyorum. On yıl önce fahri konsolos olduğumda Dünya Kupası’nda Türkiye – Kosta Rika maçını Benin’li bir hakem yönetince herkes “Benin de neresi?” diye sormuştu. Ama artık bu sevimli ülke Türkiye’de tanındığını izliyorum..

Ülkemiz ile Benin arasındaki ticaret hacmi sürekli artmaktadır. İki ülke arasında Devlet Başkanları’nın Ankara’da buluşması ile 7 Temmuz 2012 tarihinde 7 alanda önemli anlaşma imzalanmıştır.

Benin, Türk yatırımcılar için yeni iş kapısı demektir. Araştırmaya değer. Belli alanlarda faal iş adamlarımız bulunuyor. Türkiye ile Benin arasında Türkiye lehine bir ticaret vardır. Ancak ticari hacmi hızla artmaktadır. 2005 yılında Benin’e yaptığımız ihracat 1,1 milyon dolar iken bu rakam 2011 yılında 87 milyon dolara yükseldi. Hatta bu bir rekor olarak ilan edildi. Bu sayı 2012 yılında 80 milyon dolarda kaldı. Benin’in hidrolik, termik, rüzgâr ve güneş gibi enerji dallarında ve özellikle tarım(pamuk ve ananas), hastane ile karayolu, demiryolu ve liman yatırımlarına ihtiyacı var.

Benin Türkiye’ye örnek ülke olarak görmüştür ve iki ülke arasındaki ticari ilişkiler büyük bir hızla artmaktadır. Türkiye’de Benin Cumhuriyet’inde büyük elçilik açmayı düşünmektedir ve ayrıca THY’nında İstanbul-Cotonou seferleri de başlaması beklenmektedir. 2013 Kasım ayında da Benin’de büyük petrol rezervlerinin bulunduğu açıklanmıştır.

Benin’de ayrıca size yardımcı olmaya hazır bir Türk Koleji’de (Ufuk Eğitim Kurumları) bulunuyor.

İstanbul Fahri Konsolosluğ’umuzdan Benin’e yolculuk etmek isteyen bizden kolaylıkla vize alabilir.

Bekleriz,

Prof. Dr. Orhan KURAL

Benin Cumhuriyeti Fahri Baş Konsolosu