Saat
  • Benin / Porto-Novo
  • Türkiye - İstanbul

Benin’e Hoş Geldiniz

 

mustafaonder

Prof. Dr. Orhan Kural

Afrika insanın ayak izinin bulunduğu ilk coğrafyadır. Afrika, Asya’dan sonra dünyanın ikinci büyük kıtasıdır. Afrika farklıdır, Afrika halkı masumdu, güçsüzdü, Afrika çok acı çekmiştir. Afrika’da renkler bir başkadır. Afrika kıtasının renkli kültürleri, kıvrak müziği, doğal güzellikleri, uçsuz bucaksız kırmızı toprakları vardır. Afrika, dünyadaki ekilebilir alanların %20’sinde sahiptir. Zengin yeraltı ve yer üstü zenginliklerine sahip olan Afrika’nın önemini artık Türkiye anlamıştır.

Son yıllarda bu kıta ile ekonomik, siyasal ve kültürel işbirliği hızlı bir ivme kazanmıştır. Afrika Kıtası’nda çok sayıda yeni elçilikler açılmıştır. THY çok sayıda Afrika ülkesini Türkiye’ye yaklaştırmaktadır. Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında 10 yıl önce toplam ticaret miktarı 742 milyon dolar iken 2014 yılında 23,4 milyar dolara ulaştı. On kat arttı.

Bu kıtanın küçük ülkesi Benin’i İstanbul’da temsil etmekten gurur duyuyorum. On dört yıl önce fahri konsolos olduğumda Dünya Kupası’nda Türkiye – Kosta Rika maçını Benin’li bir hakem yönetince herkes “Benin de neresi?”  diye bana sormuştu. Ama artık bu sevimli ülke Türkiye’de iyi tanınıyor.

Ülkemiz ile Benin arasındaki ticaret hacmi sürekli artmaktadır. İki ülke arasında Devlet Başkanları’nın Ankara’da buluşması ile 7 Temmuz 2012 tarihinde 7 alanda iş birliği anlaşması imzalanmıştır.

Benin, Türk yatırımcılar için yeni iş kapısı demektir. Benin’de bir çok alanda faal iş adamlarımız bulunuyor. Türkiye ile Benin arasında Türkiye lehine bir ticaret vardır. 2005 yılında Benin’e yaptığımız ihracat 1,1 milyon dolar iken bu rakam 2013 yılında 231 milyon dolara yükseldi. Hatta bu sahasında bir rekor olarak ilan edildi. Benin’in rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji dallarında ve özellikle tarım ile karayolu, demiryolu ve liman yatırımlarına ihtiyacı var. Benin’in en büyük ihraç kaynağı pamuktur ve pamuk rekoltesini yükseltmek için başta gübre olmak üzere destek aramaktalar.

Benin’de 2014 yılında göreve başlayan Türkiye’nin ilk Benin Büyükelçisi Turgut Rauf Kural olmuştur.

Benin’e yolculuk etmek isteyenler Ankara’daki Benin Büyükelçiliği’nden veya İstanbul Fahri Konsolosluk’larımızdan kolaylıkla vize alabilir. 

Bekleriz,

Prof. Dr. Orhan KURAL

Benin Cumhuriyeti Fahri Baş Konsolosu